Příběh Mafie III se bude odehrávat v New Orleans roku 1968. – Toto sdělení je pro běžného čtenáře pouze určení času a místa, ale je tomu tak doopravdy? Rok 1968 lze považovat za zlom v období moderní historie Spojených států. Události, které se odehrály během tohoto roku, změnily kurz dějin a započaly řetězec událostí, který ukončil válku ve Vietnamu. Pojďme se tedy společně podívat, co onen rok Americe přinesl.
LEDEN
První měsíc tohoto roku se nesl ve znamení dvou vážných vojenských krizí.
Za prvé: tzv. Pueblo incidentu.
Dne 23. ledna námořnictvo Severní Koreje zajalo v mezinárodních vodách americké zpravodajské a výzvědné plavidlo USS Pueblo. Severokorejskému režimu padla do zajetí loď s veškerým vybavením a 83 členy posádky, které se podařilo osvobodit diplomatickou cestou až o jedenáct měsíců později – 23. prosince 1968. Veškeré vybavení, včetně tajných dokumentů a kódového rádia KW7, bylo s největší pravděpodobností ještě ten samý den dopraveno do Moskvy. Loď nebyla nikdy navrácena a dodnes slouží jako turistická atrakce v Pchjongjangu.
Za druhé: Ofenzívy Tet
Na Vietnamský Nový rok – Tet – 30. ledna započala severovietnamská armáda jednu z největších ofenzív během Vietnamské války, která měla za cíl vyvolat povstání a rozložit morálky v Jižním Vietnamu. I přes to, že po vojenské stránce ofenzíva zcela selhala, měla velký politický a propagandistický dopad. Padlo v ní téměř 17 tisíc amerických vojáků, což výrazně otřáslo veřejným míněním ve Spojených státech a položilo základy k pozdějšímu stažení amerických vojsk z Vietnamu.
BŘEZEN
Po poměrně klidném únoru, který byl vyplněn zprávami o válce ve Vietnamu a X. zimních olympijských hrách v Grenoblu – při nichž reprezentanti Spojených států získali celkem sedm medailí -, měsíc březen otřásl domácí politikou.
Pod vlivem negativních zpráv z Vietnamu, popularita prezidenta Lyndona Johnsona znatelně poklesla, na protiválečných demonstracích občané protestovali skandujíce slogan: Hey! Hey! LBJ! How many kids did you kill today?, a proti jeho politice se začalo stavět mnoho významných osobností politického i společenského života. Pod vlivem této nepřízně téměř prohrál demokratické primární volby s protiválečným senátorem Eugenem McCarthym, a o několik dnů později oznámil, že se již nebude znovu ucházet o nominaci Demokratické strany na post prezidenta. Do volebního klání vstoupil nově i senátor Robert „Bobby“ Kennedy, bratr prezidenta Johna F. Kennedyho a ministr spravedlnosti jeho vlády. Svou kandidaturu oznámil 16. března a vzbudil tím u mnoha voličů naději, že by v případě výhry mohl pokračovat v politice svého oblíbeného bratra.
DUBEN
4. dubna byl v Memphisu zastřelen Dr. Martin Luther King, vůdce afroamerického hnutí za občanská práva, bojovník za ukončení rasové segregace a diskriminace, nejmladší nositel Nobelovy ceny míru a velice významná osoba americké politiky. Jeho smrt vedla k vypuknutí nepokojů ve více než šedesáti městech a ovlivnila americkou politiku na několik dalších let. Ještě tentýž den pronesl Robert Kennedy projev, ve kterém prohlásil, že je nutné aby bílí a černí žili v jednotě, a své aktuální pocity srovnal s pocity po atentátu na svého bratra Johna. Jeho popularita prudce rostla, a vypadlo to, že cestu do Bílého domu má téměř jistou.
ČERVEN
Primární volby Demokratické strany v Kalifornii vyhrál 4. června s náskokem čtyř procentních bodů senátor Robert F. Kennedy. Krátce po ohlášení vítězství, po půlnoci 5. srpna, byl však při setkání s podporovateli v hotelu Ambassador třikrát postřelen útočníkem Sirhanem Sirhanem. Přes veškerou snahu lékařů Kennedy o den později umírá, a spolu s ním i možnost návratu klanu Kennedyů do Washingtonu. Stejně jako smrt Martina Luthera Kinga, vražda oblíbeného senátora Spojené státy šokuje a navždy pohřbí naděje, které do něj a jeho bratra vkládala téměř celá jedna generace Američanů. Atentát též změnil pohled na bezpečnost, a od této doby je všem prezidentským kandidátům poskytována ochrana tajnou službou.
SRPEN
V srpnu se rozhodlo o finálních nominacích na prezidentský post. Národní republikánský sjezd nominoval Richarda Nixona, bývalého viceprezidenta Dwighta Eisenhowera a neúspěšného prezidentského kandidáta proti Johnu F. Kennedymu ve volbách roku 1960. Oproti tomu Demokratický sněm nominoval Huberta Humphreyho, v té době viceprezidenta Lyndona Johnsona.
Toho měsíce proběhl však i jiný důležitý akt. 21. srpna posmrtně obdržel medaili cti – Medal of Honor – svobodník námořní pěchoty James Anderson, který padl ve Vietnamu. Stal se tak prvním afroameričanem, kterému kdy byla udělena. Jednalo se o velice symbolický akt, jenž jasně deklaroval, že se všemi v armádě Spojených států je jednáno stejně a rasová segregace je minulostí.
ŘÍJEN
Do Vietnamu je vysláno dalších 24 tisíc amerických vojáků, což mezi lidmi ještě více posílí odpor k válce a touhu po ukončení konfliktu. V rámci pařížských mírových jednání sice došlo k mírnému pokroku, když prezident Johnson oznámil zastavení bombardovaní Severního Vietnamu, nicméně stažení jednotek bylo zatím stále v nedohlednu.
Mezitím se na XIX. letních olympijských hrách v Mexiku (do roku 1992 se jak zimní, tak letní olympiády konaly vždy ve stejný rok) podařilo získat celkem sto sedm medailí, což byl nejlepší výsledek od roku 1904.
LISTOPAD
V listopadu byl zvolen do úřadu prezidenta Spojených států republikánský kandidát Richard Nixon, muž, který svou kampaň postavil na tématu stažení amerických jednotek z Vietnamu. Dva měsíce po jeho nástupu se však počet přítomných vojáků zdvojnásobil, a Nixon se stahováním započal až po dalších rozsáhlých protiválečných protestech v zimě roku 1970. Poslední jednotky však Vietnam opustí až 29. března 1973.
V předchozích řádcích jsem se Vám, čtenářům, pokusil shrnout to nejpodstatnější z americké společenské situace roku 1968. Věřím, že to rozšíří Vaše obzory, a až ve hře setkáte se zmínkou o nějaké z těchto událostí, budete vědět, o čem je řeč, a proč to vlastně zmiňují.
Zdroj: Dějiny Spojených států amerických – NLN, 2008, Ushistory.org, vlastní