Rozhovor s vývojáři Mafia multiplayeru

14.01.2014 – Exkluzivní rozhovor pro tento web nám poskytli Romop5 a ZaKlaus, kteří již několik měsíců vyvíjejí multiplayer pro první díl Mafia – LostHeaven Multiplayer.

Alien: Ahoj. Na úvod Vás poprosím, abyste se čtenářům stručně představili.

Romop5: Ahoj, som Roman, študent 3. ročníku gymnázia a vo voľnom čase rád programujem, hrám stolný tenis, plávam, bicyklujem alebo robím webové aplikácie.

ZaKlaus: Nazdar, som Dominik a venujem sa výpočtovej technike, medzi moje záľuby patrí sledovanie TV a programovanie. Najčastejšie sa stretávam s jazykmi C/C++ a PHP. Prekladám cudzojazyčné texty do Slovenčiny a naopak. Hranie hier mi moc nejde, takže ma v MP šetrite ( ;) ).

Alien: Mafia letos oslaví dvanácté narozeniny, kdy Vás vůbec napadlo začít pracovat na multiplayeru a jak dlouho je ve vývoji?

Romop5: Vývoj LHMP začal niekedy počas letných prádznin 2013. Samotný vývoj je robený vo voľnom čase, preto najviac práce sa vždy urobí počas prázdnin, či už letných alebo zimných. Nespomínam si presne, kedy nás napadlo niečo podniknuť, mňa osobne možno 2 roky do zadu, keď som sa začal zaujímať o memory searching a reverse engineering.

ZaKlaus: Tak ako Romop spomenul, myšlienke MP sa venoval už roky pred samotným vývojom. Mňa to napadlo minulý rok v lete 2013, kedy som skúšal experimentovať s hrou v jazyku C#. Prvý projekt sa volal Tesla. Všetci dobre vieme, že C# nieje adekvátny jazyk na MP modifikáciu, skutočný vývoj začal v jazyku C/C++, keď som začal aktívne pracovať na projekte s Romopom. Server sa dodnes nazýva Tesla.

LostHeaven Multiplayer LostHeaven Multiplayer

Alien: Kolik lidí v současné době na projektu pracuje? Máte v plánu rozšířit Váš tým?

ZaKlaus: Na vývoji pracujú dvaja vývojári. Či plánujeme rozšíriť tím? No skúsená ruka pomôže dielu.

Romop5: Vo fázi, v ktorej sa nachádzame, by mohol pomôcť jedine skúsený reversér a programátor v jednej osobe. Neskôr pri implementácii grafickeho prostredia, scriptov a iných vecí bude stačiť aj skúsený C/C++ programátor.

Alien: V jaké fázi momentálně Mafia Multiplayer nachází?

ZaKlaus: Dá sa to nazvať ako fáza objavov. Momentálne sa snažíme MP rozšíriť o rozšiahlejšie použitie, čím bohužiaľ, vznikajú aj bugy (chyby), takže je to taká Alpha verzia.

Alien: Co všechno budou moci hráči v multiplayeru dělat a co naopak očekávat nemají?

ZaKlaus: Očakávajte synchronizáciu (spojenie) viacerých herných prvkov (zbrane, autá, atp,…) a takisto podporu skriptovacieho jazyka Squirrel (podpora vlastných herných módov). Naopak prvky ako doprava, alebo kóperatívne (spoločne proti NPC) misie sú vylúčené.

Alien: Co říkáte na názory pochybovačů, kteří tvrdí, že celý Váš projekt je jeden velký fake?

Romop5: Gratulujem ím, ak vedia vytvoriť fake, ktorý by sa aspoň trochu podobal nášmu projektu. Do projektu sme investovali pol roka času a zopár eur za hosting a domenu. Taktiež na mojom Twitch kanály možno nájsť zopár video záznamov z vývoja, ktoré by si mohli daní respondenti prezrieť.

ZaKlaus: Podľa mňa si naozaj sedia na kábli, alebo to je závisť, ktorou sršia.

Alien: Plánujete vydat například betaverzi pro širokou veřejnost a vyladit tak s její pomocí některé chyby?

ZaKlaus: Tak určite áno, raz na to príde. Avšak príležitosť otestovať MP dostane najprv užšia časť komunity.

Romop5: Samozrejme, ale najprv musia byť hotové základné prvky aby bolo čo testovať :) Musí tomu predchádzať hotová synchronizácia zbraní a áut.

Alien: Objevily se během vývoje nějaké překážky, o kterých už nyní víte, že nepůjdu nijak vyřešit?

Romop5: S prekážkami sa stretávame dennodenne, ale našťastie sa nám doteraz podarilo všetky vyriešiť :D

Alien: Máte stanovené nějaké datum, kdybyste chtěli multiplayer dokončit?

ZaKlaus: Stanovenie dátumu znamená stres navyše, človek sa potom ponáhľa dokončiť do vydania čo najviac a narobí zbytočne mnoho chýb.

Romop5: Keďže celý vývoj prebieha vo voľnom čase, nemožno presne predpokladať, kedy to dokončíme. Dufajme, že už čoskoro :)

LostHeaven Multiplayer LostHeaven Multiplayer

Alien: Pracujete ještě na jiném projektu do Mafie?

ZaKlaus: Nie, nemám rozrobený žiaden projekt.

Romop5: Pretože na MP robím takmer stále, nejak mi nezostáva času ani nálady pustiť sa do niečoho. Hádam možno neskôr, keď bude MP rozvinutejší.

Alien: Děkuji Vám za rozhovor a přeji mnoho štěstí. Pokud máte zájem, můžete nyní čtenářům něco vzkázat.

ZaKlaus: Díky za zaujímavý interview, budeme sa snažiť MP dotiahnúť čo najďalej, snáď nedopadneme rovnako ako predošlé pokusy ;)

Romop5: Jn, hlavne sa tešte zo života a neseďte stále za PC :D Lebo dopadnete ako my :D

Pozn. ZaKlaus: Pravda pravda. ;)