Dutch Schultz

Další z řádky amerických zločinců, který také neměl zrovna jednoduchý život, je Dutch Schultz, jež se narodil do německé židovské rodiny, s kterou později emigroval do Států.

Dutch Schultz (vlastním jménem Arthur Flegenheimer) se 20. srpna 1902 narodil německým Židům Emě a Hermanovi Flegenheimerových, kteří kvůli nepříznivým podmínkám v Evropě emigrovali do Ameriky, kde si toužili žit svůj americký sen. I v Zemi příležitostí ovšem Arthura potkává osud – když mu bylo 14 let, otec rodinu opustil. Schultz ovšem po zbytek svého života tuto skutečnost popíral, namísto toho rozšiřoval, že hlava rodiny zemřela na následky závažného onemocnění.

Možná právě z tohoto důvodu se v tu dobu mladý Schultz rozhodl opustit školu a najít si práci, aby podpořil matku a společně se měli čím uživit. Právě v tu chvíli se dostává na cestu organizovaného zločinu, zpočátku pomáhá partičce místních mafiánských „malých ryb“ v nočním klubu, později se vypracovává až na podvodníka v kasinech a na vykradače domů. Při jednom takovém činu byl poprvé polapen policií a umístěn do vězení, kde s ním ovšem vůbec neměli lehkou práci. Prohlásili ho za nezvladatelného a přeřadili na Wasthamptonských farem, tam si měl trest nahradit nucenými pracemi. Odtud se několikrát marně pokouší uprchnout. Když si konečně odpyká to, co spáchal, v Americe přichází v platnost zákon o prohibici, který ze Schultze a dalších figur podsvětí dělá bohaté a vlivné muže. V tomto období také přijímá přezdívku Dutch Schultz, údajně na počest známému gangsterovi přelomu 19. a 20. století.

Již na začátku své gangsterské kariéry proslul Schultz svojí krutostí a vychytralostí. Nedělalo mu problém použít výhrůžek či fyzického násilí proto, aby dosáhl svého. V roce 1928 se seznamuje s překupníkem alkoholu Joyem Noeem, v tuto chvíli pro oba začal velký byznys. Aby snížili výdaje, které museli vynaložit na nákup alkoholu, sehnali si vlastní náklaďáky a jinou výbavu pro přepravu. Později začali svoje (mnohdy velice kvalitní) zboží nabízet i konkurenčním překupníkům. Když nakoupit odmítli, Schultz se jim za to tvrdě odvděčil. Stejně tak všem, kdo se jim byli ochotni postavit do cesty – jednou tak učinili takzvaní „Rock Brothers“, kteří byli šéfy gangsterského revíru v Bronxu. Samozřejmě se jim nelíbilo, že jim někdo zasahuje do řemesla, tudíž se dvojice Schultz/Noe chtěli zbavit. Chyba byla, že je velice podcenili. Chlapci se o tom dozvěděli, unesli mladšího z bratrů a mučili ho. Údajně mu přes oči převázali gázu, která byla namazána kapavkou. Týden po jeho propuštění oslepl. Od tohoto okamžiku jim nic nestálo v cestě a kontrolovali dovoz alkoholu (převážně piva) z celého Bronxu.

Společenství Dutche s Noeem bylo velice výhodné, zakrátko se stali jediným ne-italským gangem, který se svou silou mohl rovnat americkým Pěti rodinám. Tiše a rychle expandovali do většiny newyorských městských částí. Vše šlo až překvapivě hladce, když tu narazili v Manhattanu – dostali se do přímého sporu s tamějším leaderem podsvětí Jackem Diamondem. Tomu se (jakožto i pár ostatním) nelíbila takto přehnaně rychlá expanze cizinců, kteří ještě ke všemu nemají s Itálií, domovem mafie nic společného a tak začal organizovat sérii ozbrojených přepadení, která byla samozřejmě zaměřena na podstatnou část gangu Schultz/Noe. Jednoho dne se Diamondovi podařilo zabít samotného Noea. Schultz byl touto ztrátou přítele zdrcen, logicky musela přijít odplata.

V říjnu roku 1929, když Diamond se svou chotí obědval v hotelové restauraci, vylomila dveře partička ozbrojených mužů, kteří celou místnost „pokropili“ dávkami ze samopalů. Ačkoliv Diamond přežil, stáhl se z New Yorku do Evropy. Společně s ním město opustil i celý jeho gang.

Po konci prohibice byl Schultzův gang nucen najít si jiné zdroje příjmů. Nejdřív se jimi staly podvody při karetních hrách, později začal Schultz s použitím síly shromažďovat všechny restaurace v New Yorku pod svou majoritní organizaci, která z většiny sloužila (jak jinak) na praní špinavých peněz. Při tomto sjednocování mu pomáhal Julie Martin, o kterém se později zjistilo, že si nemalou část finančních příjmů uléval pro sebe. Schultz ho pozval na večeři a chtěl si s ním o tom promluvit. Když se ovšem Martin začal chovat agresivně, Dutch mu strčil pistol do úst a stiskl spoušť. Později bylo jeho tělo nalezeno ve sněhové závěji s mnohačetnými bodnými zraněními hrudníku. Jednoduše mu vyřízl srdce…

Jak se Schulzův život chýlil ke konci, byl obviněn z daňových úniků, stál proti němu státní návladní Thomas Dewey. Aby se jej Dutch zbavil, dostavil se na jednání Komise (společenství největších mafiánských rodin) a zažádal o povolení jej zabít. Společenství to jednoznačně odmítlo, báli se totiž, že by se po vraždě takto vysoce postaveného představitele všichni ostatní na mafii zaměřili, což by mohlo mít katastrofální následky. Dutch Schulz byl rozhodnutím rozhořčen a odcházel s doprovodem spousty nadávek vůči Komisi. Ta se jej pro jistotu rozhodla zbavit, panovala totiž obava, že se o návladního postará i přes jejich zákaz. Schulz tedy umírá 24. října 1935 dílem dvou střelců, kteří vnikli do sídla jeho gangu.

Zdroj: En.Wikipedia.org