Benjamin „Bugsy“ Siegel

Benjamin „Bugsy“ Siegel byl mafián, který ve velké míře stál za obrovským rozkvětem Las Vegas (hlavně jeho potenciálu pro vývoj hazardních her). Do tohoto slavného města právě on přivedl organizovaný zločin.

Benjamin „Bugsy“ Siegel se narodil 28. února 1906 do židovské rodiny, která původně obývala Letychiv, samosprávnou oblast tehdejšího Ruska. Rodina cítila, že by ji na euroasijském kontinentu mohlo hrozit nebezpečí, právě kvůli jejich náboženskému vyznání. Když na přelomu století rodina emigrovala do newyorské části Brooklyn, samozřejmě nemohla tušit, co se ve světě bude dít za několik let. Následná druhá světová válka totiž později také zasáhla jeho život.

Už jako malý se přidal do gangu, jež sídlil na Lower East Side. Za svého působení zde měl na svědomí několik méně závažných zločinů, převážně krádeže. Časem ovšem potkává svého společníka, Moea Sedwaye, se kterým se pouští do vydírání obchodů – jejich majitelé jim byli nuceni pravidelně platit jeden dolar, jinak měl podnik vyletět do povětří.

V průběhu dospívání se seznamuje s Mayerem Lanskym, který v té době sestavoval menší mafiánskou rodinu. Právě pro ni začal Bugsy pracovat jako zabiják. Tato nově vzniklá frakce se nedlouho po svém založení spojila s Luckym Lucianem a Frankem Costellem. Pro ty začal Siegel pašovat alkohol. Byl také jeden ze skupinky mužů, kteří roku 1931 zastřelili Joea Masseriu. Tento akt formálně ukončil Castellammareskou válku.

V roce 1937 byl Bugsy Siegel poslán do Los Angeles, aby zde vytvořil zločinecký syndikát, který se měl zabývat gamblingem. Ve městě andělů utužoval své kontakty, aby gangu z East Side umožnil rychlejší návraty jejich peněz zpět „do kasy“.

O dva roky později se oženil s Estou Krakower, se kterou měl dvě dcery – Millicent a Barbaru. Rodinu poslal žít na West Coast (západní pobřeží), kde pro ně bylo bezpečno. Veškeré svoje aktivity Siegel totiž vykonával na druhé straně USA. Manželce jen neustále opakoval, že všechny peníze, které jim dával, aby měli lepší živobytí, získal pouze legálním gamblingem. Otázkou je, zda mu to rodina věřila.

Život v Kalifornii, to byly pro Siegela ty dobré i ty špatné zážitky. Jelikož se sblížil s několika herci z Hollywoodu, měl tak ke zdejším filmovým studiím opravdu blízko. Netrvalo dlouho a využil tento fakt k jejich vydírání, které bylo mnohdy velice kruté. Na druhé straně byl Siegel muž mnoha tváří – šarmantní, charismatický a milý, takový dokázal být, když si například chtěl získat osamělé ženské srdce. Krutý, chladnokrevný a nelítostný – takový byl, když chtěl dosáhnout svého cíle. Svým zmíněným šarmem si dokázal získat i italskou hraběnku, která ho vzala na projížďku po zemi gangsterů, Itálii. Při jednom ze zdejších večírků potkal vysoké nacistické činitele – Benita Mussoliniho, Josepha Goebbelse a Hermanna Göringa. Jelikož byl původně Žid, usmyslel si, že tuto nechvalně známou trojici zabije. Nakonec od svého plánu, po rozhovoru s hraběnkou, upustil. Siegel také nikdy neměl rád svoji přezdívku. Bugs totiž znamená „šílený“. Bugsy se mu každý bál říct do očí.

Po konci války se přesunul do Las Vegas se svým snem, vybudovat zde síť kasín. Vyhlédl si jedno, v tehdejší době rozestavěné, které hodlal dokončit. Původně si pro tento účel půjčil 1,5 milionů dolarů, vše samozřejmě s mafiánských zdrojů. Jeho povaha byla taková, že pouze objednal materiál a platil. Nikdy se moc nestaral o to, jak celý proces probíhá. Nakonec se tedy náklady na dostavění luxusního komplexu vyšplhaly na rekordních 6 milionů dolarů. To se samozřejmě nelíbilo bossům, kteří se rozhodli, že je pro ně Siegel nebezpečný a odstraní ho. Nebylo totiž jisté, jestli peníze opravdu odcházely na stavbu nebo do jeho soukromých zdrojů. Lansky, který se konference také účastnil a byl Sieglův přítel, nakonec přemluvil společenství k setrvání. Věřil, že kasíno nakonec bude výdělečné.

Otevírání velkolepého podniku skončilo fiaskem. V tu dobu totiž ještě nebylo kompletně dostavěné, slavní hosté tedy se svými výhrami odcházeli ke konkurenci. Zákazníků ubývalo a červená čísla na účtech přibývala. Rozhodlo se tedy o opětovném uzavření komplexu. Znovu se otevřelo až v roce 1947, po jeho kompletním dokončení. Téhož roku se konala další konference vysokých představitelů mafie. Tentokrát Sieglovi neodpustili jeho chyby – rozhodli o jeho vraždě.

Poslední den života trávil Benjamin Siegel v domě jeho přítelkyně Virginie, když ho přes okno zasáhla dávka ze samopalu. Dodnes není jisté, kdo atentát spáchal. Kasíno téměř okamžitě převzal jeho přítel Lensky, který se o něj staral úctyhodnou dobu. V dnešní době je podnik k nepoznání přestaven a Bugsyho někdejší zapojení ve vedení, připomíná jen pamětní deska.

Zdroj: EN & CZ wikipedia, Mafieboss.estranky.cz