Henry Hill

Henry Hill, bývalý americký mafián, který se dostal do Programu na Ochranu Svědků a dodnes žije poklidným životem i skrze fakt, že porušil Omertu… Že by se jednalo o výjimku, která potvrzuje pravidlo? Možná…

Na začátek bych nejspíše měl na pravou míru uvést pojem „poklidným životem“. Ne, nenechte se mýlit, žádný mafián, ať už si kdo chce, tvrdí co chce, nemá poklidný život. Více možná pochopíte po dočtení článku. Nyní ale zpátky k jeho podstatě – k Henry Hillovi. Ten se narodil 11. června 1943 do chudé rodiny v New Yorském Brooklynu. Jeho otec, Henry Hill starší, byl elektrikář, jeho matka, Carmella Hill byla italská Američanka, která do Států přicestovala ze Sicílie. Už u toho řádku musí být pozorným čtenářům, kteří jsou v hierarchii mafie trošku znalí, jasné, že právě Henryho matka byla jeho pozdější vstupenkou do „La Cosa Nostra“. Hill už od malička obdivoval mafiány, drsné týpky, co se scházeli v domě, naproti tomu jeho, aby zde kuli plány na další akce. Jedním z chlapů, co se každý den trmáceli do toho starého domu, byl i Paul Vario, boss rodiny Lucchese. Ten si malého Henryho oblíbil a brzo mu nabídl možnost výdělku – za to, že bude parkovat Cadillacy a občas umyje nějaké to nádobí v pizzerii, která byla součástí jejich newyorské „základny“, si mohl odnést pár drobných v kapse. Pro kluka v jeho věku to byla skvělá příležitost – být nablízku těm velkým zvířatům amerického podsvětí a ještě ke všemu parkovat ty naleštěný bouráky, se zdálo být jako skvělý nápad…

Pokud bych se měl v nostalgii vrátit ke hře Mafia, už zde nám bylo skvěle ukázáno, jak je pro gangstery důležité „držet jazyk za zuby“. Pokud jste před policií, která Vás zatkla, byli pěkně zticha, získali jste si u své rodiny respekt. Vyzrazení jakéhokoliv tajemství je samozřejmě zrada, která bývá také po zásluze krutě potrestána… Poprvé byl Henry zatčen, když se pokoušel kradenou kreditní kartou na benzínce zaplatit za pneumatiky. O rodině Lucchese ovšem neprozradil ani slovo. Jeho respekt stoupal vzhůru. Oblíbil si ho Jimmy Burke, který v něm viděl velký potenciál. Proto netrvalo dlouho a Hill vzdal školu, začal se naplno věnovat „čisté práci“. Stejně jako Burke se sice nikdy nemohl stát tím pravým členem rodiny, protože nebyl čistokrevný Ital, nezdálo se ale, že by mu tato skutečnost na jeho budoucím postupu nějak uškodila.

V roce 1960 nastoupil do armády, jako člen 82. výsadkové divize, své kontakty ovšem udržoval i nadále. Čas ve službě si krátil daňovými úniky či prodejem nekolkovaných cigaret. Zelenou barvu ze sebe definitivně svléká o tři roky později, kdy byl propuštěn poté, co vyprovokoval rvačku a ukradl auto šerifovi. A právě v roce 1963 začíná jeho nejslavnější období, kdy se vše točilo okolo podvodů a krádeží. Velká loupež Lufthansa je jedna z těch, při které byla ukradena rekordní částka – 5 milionů dolarů „ve zlatě“, společně s dalšími 875 tisíci ve špercích.

Rok 1965 je dalším šťastným – Hill se potkává se svoji budoucí manželkou Karen. Svatba na sebe nenechá dlouho čekat, později se jim narodí dvě děti, syn Gregg a dcera Ginna. Vše vypadá téměř idylicky, nebýt jeho zatčení za vydírání, které následovalo.

Hill sám ani nevěří tomu, že se v pořádku dostává po šesti letech zpět na svobodu. Vězení se pro něj totiž stalo noční můrou, všude okolo byli „ubytovaní“ gangsteři jiných rodin a podle jeho slov bylo jen otázkou času, kdy skončí s kulkou v čele. Nic ovšem není horké tak, jak to vypadá, svůj pobyt ve vazební věznici přežil bez nejmenších obtíží a v roce 1978 se znovu nadechl čerstvého vzduchu.
Chyba, které se Henry ve vězení dopustil, byla, že během svého trestu začal obchodovat s drogami. Pro mafiánské rodiny byly drogy nebezpečné stejně, jako ve třicátých letech, za dob prohibice. V tomto ohledu se nic moc nezměnilo. Hlavní strach panoval ze skutečnosti, že by mohlo být člověku, který by byl kvůli obchodu s drogami zatčen, nabídnuto zkrácení trestu. A bossové si nemohli dovolit riskovat takovýto únik informací. Proto pro mafii drogy zůstávali i v tomto období velkým tabu.

Hill ovšem dál neohroženě obchodoval s marihuanou, kokainem a heroinem, přitom se sám stal drogově závislým. 27. dubna 1980 byl za obchodování s drogami zatčen, později mu k tomuto trestu byla připočtena účast na krádeži v Luftfanse. A právě v tu chvíli se pro něj stalo nebezpečným, kráčet po svobodě. Paul Vario ho chtěl zabít kvůli drogám, zatímco Burke se ho chtěl zbavit preventivně, aby náhodou nemusel jít také pykat za krádež na letišti.

Aby si tedy Henry zachránil krk, stal se členek Programu na Ochranu Svědků a během několika dalších let usvědčil z mnoha zločinů svoje bývalé spolupracovníky. Z Programu byl ale později propuštěn, díky zločinům, které mezitím spáchal. Ač se nikdy nezbavil závislosti na drogách a alkoholu, dnes se věnuje přednáškám o organizovaném zločinu a pomáhá tak ostatním, kteří se potýkají s podobnými problémy, jako dříve on sám…

To bude z prvního dílu o osobnostech mafie všechno, pokud byste se o životě Henryho Hilla chtěli dozvědět víc, určitě si nenechte ujít film Goodfellas (Mafiáni), který je natočen podle skutečných událostí a stal se mimochodem velkou inspirací 2K Czech při tvorbě hry Mafia.